Spojené státy americké

Spojené státy americké mají v současné době více než 317 milionů obyvatel, rozloha země pak činí necelých deset milionů kilometrů. USA sousedí s Kanadou a Mexikem, takzvaně „přes oceán“ – avšak nepředstavujte si pod tím neuvěřitelné vzdálenosti, jde totiž jen o Beringovu úžinu, pak sousedí i s Ruskem.

USA nabízí turistům hned několik zajímavých měst, pojďme si je jedno po druhém projít.

Na prvním místě je rozhodně New York, samozřejmě při vší úctě ke všem dalším zajímavým lokalitám. Spoustu mrakodrapů, Socha svobody (Statue of Liberty), další významnou dominantou města je budova Empire State Building. Osmimilionový New York je proslulý i díky Carnegie Hall, budově opery nebo muzeu umění, které je jedno z největších svého druhu na světě. A pro chvíle oddechu je tu pro turisty (těch sem zavítá na čtyřicet milionů ročně) a místní krásně zelený Central Park.

Další v pořadí je průmyslové centrum celé země – Chicago. Třetí největší město USA nabízí překvapivě mnoho zelené plochy, ačkoliv to tak asi z fotografií úplně nevypadá. Najdete tu třeba Wrigley Building nebo Sears Towers, což jsou světově proslulé budovy. A není bez zajímavosti, že tu žije i početná česká kolonie (ze které pocházel i někdejší starosta Antonín Čermák), stejně tak je Chicago považováno za druhé největší srbské a lotyšské město světa, žije tu i spoustu Řeků. Zkrátka Babylon. J

Dalším zajímavým centrem Spojených států amerických je bezesporu Los Angeles. Ve městě, které dvakrát hostilo letní olympijské hry (1932 a 1984) najdete i světoznámý Hollywood společně třeba s Beverly Hills, observatoř Griffith nebo celkem 841 muzeí a uměleckých galerií.

Jako čtvrté město v pořadí si představíme Washington. Ten je současně i metropolí USA, sídlí zde americký kongres (Kapitol) i prezident (Bílý dům). Lákadlem pro turisty jsou ale i Lincolnův a Jeffersonův památník. Najdete tu i světoznámý Pentagon (neboli budovu z pěti stěn, proto ten výraz penta) a například i americkou národní knihovnu, která spadá právě pod kongres.

Zájemci o vesmírné záležitosti by určitě neměli zapomenout ani na texaský Houston, odkud startují na hvězdné mise americké raketoplány. Milovníci countryové hudby by měli určitě navštívit Nashville, „staré dobré časy“ amerického Divokého západu pak připomene San Francisco či El Paso.

Pro americké dějiny je nesmírně důležitá i Philadelphie. Zdejší Independence Hall hostila 4. července 1776 druhý kontinentální kongres a právě zde byla signována Deklarace nezávislosti třinácti amerických kolonií, což vlastně dalo za vznik dnešním Spojeným státům americkým.

A co nějaké přírodní památky? Nelze rozhodně zapomenout na dva americké národní parky – Yellowstone a Yosemite. Národní park Yellowstone pokrývá území devíti tisíc čtverečních kilometrů, najdete tu na tři stovky gejzírů, medvědy grizzly, vlky a bizony. To Yosemitský národní park nabízí spíše úžasnou přírodní scenérii – takovou horskou krajinu uvidíte asi už jen málokde. Více než tři tisíce jezer a třeba i prastaré sekvojovce, které patří k nejstarším žijícím organismům na naší planetě, to je více než pozvánka k návštěvě, co říkáte?

A co někteří slavní Američané? Těch je skutečně celá horda, jmenujme alespoň nějaké. V oblasti politiky stojí za zmínku bezesporu George Washington, Thomas Jefferson nebo Abraham Lincoln. Umělce by mohli reprezentovat zpěváci Johnny Cash a Elvis Presley či herci Harrison Ford a Patrick Swayze. Mezi slavné sportovce a olympijské vítěze se řadí Muhammad Alí, André Agassi nebo Kobe Bryant. Z hokejistů si zaslouží zmínku i „gentleman na ledě“ Mike Modano, dejme ale prostor i slavným golfistům, jimiž jsou Phil Mickelson a Tiger Woods.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi