Tanzanie

Afrika je kontinent mnoha tváří. Při zmínce o ní si vybavíme leccos – vyprahlou poušť rozkládající se kam až oko dohlédne, domorodé obyvatelstvo ebenově černé pleti, poutavou, i když zároveň krvavou historii, exotické deštné pralesy plné tropických živočichů a rostlin či obligátní scenerii „safari“….

Je toho skutečně spousta, co může Afrika nabídnout. Pokud vás však nejvíce lákají poslední dvě zmíněné položky seznamu, pak zbystřete. Řeč bude totiž o Tanzanii, označované za jednu z nejpůvabnějších afrických zemí. Tanzanie je státem na východním pobřeží Afriky, leží těsně pod tzv. africkým rohem a rozkládá se na území více než desetkrát větším než Česká republika. Sousedi? Keňa, Mosambik, Uganda, Rwanda a Zambie.

Pyšní se hned několika „nej“: nalezneme tu nejvyšší horu celého kontinentu (Kilimandžáro s bezmála šesti tisíci metry), tři největší i nejznámější jezera celé Afriky (Viktoriino jezero, jezero Tanganika a jezero Malawi) a také značné množství unikátních národních parků zapsaných na seznam UNESCO. Pokud se ve svých cestovatelských snech chystáte navštívit místa jako Serengeti, Ngorongoro nebo Kilimandžáro, pak vaše kroky povedou právě do Tanzanie.

Na své si zde přijdou milovníci přírodního bohatství, ale i ti, kterým není cizí historie. Ta má totiž v Tanzanii skutečně hluboké kořeny. Právě tanzanské rokli Olduvai v roce 1958 došlo k převratnému archeologickému objevu, když zde byly nalezeny pozůstatky jednoho z nejstarších předchůdců moderního člověka – australopitéka, který dostal jméno Lucy.

Prehistorická minulost si však nijak nezadá s tou moderní. Tanzanie hrála ještě nedávno poměrně důležitou roli na poli mezinárodní politiky, šlo totiž o strategické území nárokované Velkou Británií a posléze také Německem.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi