Svatý Martin

Na světě existuje více než dvě stě samostatných států a některé z nich jsou tak nepatrné a „bezvýznamné“, že o nich často neslyšíme dokonce ani v hodinách zeměpisu. O jejich existenci se pak překvapeně dozvídáme třeba při sledování nejrůznějších sportovních klání, na která se sjedou zástupci z celé planety.

K takovým zapomenutým státům patří nepochybně i Svatý Martin, ostrov ležící v Karibiku poblíž známějšího Portorika. Nevelký kus pevniny, jenž rozlohou zhruba odpovídá českým Pardubicím, je součástí souostroví Malé Antily a oficiálně se nejedná o autonomní území, ale o region spadající pod správu dvou evropských mocností: Francie (kterási nárokuje severní polovinu ostrova) a Nizozemska (jemuž patří jižní část). Z toho důvodu má Svatý Martin i dvě hlavní města, a to francouzský Marigot (což je zároveň největší město na ostrově) a nizozemský Philipsburg. Dohromady obývá Svatý Martin asi 75 000 lidí, z nichž většina těží z turistického zájmu o tento tropický ráj.

Svatý Martin je skutečně jako vystřižený z katalogu cestovní kanceláře. Nejezdí se sem obdivovat historické ani technické památky (které tu koneckonců ani nenajdeme), zato luxusních hotelů je tu nespočet. Cíl návštěvníků je proto jasný: zkrátka relaxovat na pláži, plavat a potápět se. Největší turistickou atrakcí ostrova je pláž Maho, v jejíž bezprostřední blízkosti leží jediné místní letiště. Pro návštěvníky je potom doslova nezapomenutelným zážitkem možnost z těsné blízkosti pozorovat přistávající a odlétající letadla, která nemají ve stísněném prostoru jinou možnost, kudy se k ostrovu přiblížit. Fotografie letadla, které doslova v životní velikosti míjí ohromené turisty, nesmí chybět v žádném dovolenkovém albu z této krásné zemičky...

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi