Mali

Mali je jedním z vnitrozemských afrických států, rozkládá se v severozápadní části kontinentu a značnou část území tohoto státu zabírá nehostinná krajina saharské pouště. Většina obydlených oblastí včetně metropole Bamaka se z toho důvodu nachází v jižní polovině státu.

Třebaže je Mali poměrně rozlehlým státem (je více než pětinásobkem České republiky), obývá ho jen něco málo přes čtrnáct milionů lidí. Tři čtvrtiny z nich navíc žijí pod hranicí chudoby a jsou životně závisena zemědělské produkci. Bezútěšnou sociální situaci navíc nijak neusnadňuje fakt, že většina obyvatel je negramotná.

Mali je zemí obývanou řadou příslušníků původních domorodých kmenů, mezi nejznámější patří například Tuaregové nebo Maurové. Devadesát procent Malijců vyznává islám. Úředním jazykem je francouzština, což vychází z historických událostí. V historii Mali hrála právě Francie klíčovou roli a dodnes – třebaže africká republika je již oficiálně nezávislá – nejsou některé historické rány zaceleny. Mezi sousedy se řadí Alžírsko, Niger, Mauretánie, ale také Senegal, Pobřeží Slonoviny, Guinea a Burkina Faso.

Mezi africkými státy nepatří Mali rozhodně mezi nejžhavější turistické cíle. Ve srovnání s takovým Egyptem, Tanzanií nebo Jihoafrickou republikou je zájem o něj skutečně minimální. Důvodem je poměrně neklidná politická situace a horké podnebí, které během letních měsíců de facto znemožňuje běžný život. Pokud už se však do Mali některý turista rozhodne vypravit, chybu určitě neudělá.

Zaujme ho třeba legendární hliněná architektura, ale i Velká mešita v Djenné nebo útes Bandiagara, pokud si vezmeme na pomoc i přírodní skvosty. Zalyžovat si v dunách nebo zažít hudební noc v Bamaku určitě patří mezi skvělé zážitky, kvůli kterým Mali stojí za to.

O této zemi se píše:

Cestopisy, galerie videa na Desperado.cz

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi