Malajsie

Jihovýchodní Asie zůstává poněkud stranou našeho zájmu, je to však škoda, neboť tenhle kout naší planety je neobyčejně zajímavý. Mezi státy, které do této oblasti řadíme, patří jak nesmírně bohaté a rozvinuté Singapur, Brunej či Thajsko, tak exotická Indonésie či Malajsie, kterou si v následujících řádcích trochu blíže představíme.

Malajsie je překvapivě mladým státem – nezávislosti se jí podařilo dosáhnout teprve v roce 1957 (před šedesáti lety). Současná Malajsie je bezmála třicetimilionové království obývané převážně muslimy, buddhisty a hinduisty. V čele všech třinácti spolkových států, ze kterých je Malajsie složena, stojí sultán, ovšem jeho funkce je převážně symbolická.

Hlavní roli má ve federativní konstituční monarchii králem volený premiér. Území Malajsie zahrnuje kromě hornaté pevninské části i řadu ostrovů včetně severní poloviny Bornea, jedno z největších světových ostrovů. Hlavním městem je Kuala Lumpur (v překladu „blátivá zátoka“), nejrychleji rostoucí region celého státu. Jeho největší atrakcí je patrně 452 metrů vysoký mrakodrap Petronas Twin Towers, donedávna vůbec nejvyšší stavba světa. I díky zájmu turistů v posledních letech celá země ekonomicky vzkvétá, ovšem do Malajsie se jezdí zejména za přírodními bohatstvími. Jde totiž mimo jiné o zemi s třetí nejbohatší biodiverzitou na světě. Žije zde proslulý tygr malajský, ale i stromoví hadi, orangutani a létající veverky.

Mezi největší skvosty Malajsie se dá zařadit třeba národní park Taman Negara, ale i soustava dvanácti jezer Tasik Chani. Vydejte se také po stopách Sandokana, dopřejte si koupání na souostroví Langkawi, nebo také skvosty koloniální éry, jako je například město Georgetown. Jeho historické centrum patří na seznam UNESCO.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi