Lotyšsko

Jedna ze tří pobaltských republik s dvěma miliony obyvatel, která disponuje hustou sítí řek a rozprostírá se v jedné velké rovině, však nejvyšší vrcholek Gaizinkalns má pouhých 312 metrů nad mořem. Seznamte se s Lotyšskem, přímým sousedem Estonska, Litvy, Ruska a Běloruska. Za návštěvu stojí hlavně zdejší metropole – Riga – kterou si nyní pojďme v krátkosti představit. Mimochodem, dovolte pár zajímavostí, už několik let se v zemi platí eurem (členem EU je Lotyšsko od roku 2004), a pokud chcete vzácný suvenýr, odvezte si s sebou kousek jantaru.

Centrum města je na seznamu UNESCO, což svědčí o mnohém. Secesní stavby, které se vyrovnají třeba těm vídeňským, ale i sakrální architektura, kterou reprezentuje třeba kostel svatého Jakuba ze třináctého století. Rižský zámek, který zde postavili němečtí křižáci, slouží jako oficiální sídlo prezidenta. Městská katedrála, zvaná také Rižský dóm, nabízí pohled na varhany se sedmi tisíci píšťalami, stavět se začala ve třináctém století. Pomník svobody v městském parku pak reprezentuje nezávislost na carském Rusku a později SSSR. V zemi však stále žije početná ruská menšina, a to hlavně právě v Rize.

Dalším důležitým městem Lotyšska je Ventspils, dnes tu žije necelých padesát tisíc lidí. Jde o jeden obrovský přístav, který kdysi založil Řád německých rytířů, najdete tu ale například i mezinárodní letiště. Připomínkou někdejší slávy tohoto řádu je i hrad Turaida, který se začal stavět v roce 1214, o necelých šest století později byl ale jednou provždy opuštěn.

Symbolem Lotyšska je i vodopád Venta Rapid, místní lesy jsou dodnes trochu neprostupné a pětina území země je včleněna do národních parků. Populární sporty? Hokej a basketbal, který má opravdu dlouhou tradici.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi