Kyrgyzstán
Jedna z bývalých svazových republik Sovětského svazu, sousedící s Kazachstánem, Čínou, Tádžikistánem a Uzbekistánem má šest milionů obyvatel, rozloha je oproti ČR zhruba trojnásobná. Řeč je o Kyrgyzstánu, zemi, jejíž název evokuje v našinci značnou exotiku. Dalo by se jí také přezdívat podobně jako Finsku, rozhodně nejde jen o vyprahlou poušť, je zde totiž až osm stovek větších jezer a přehrad. Pro národ někdejších kočovníků je ostatně podobný vodní zdroj nutností, nebýt zdejších řek, šlo by o neobyvatelnou step.
Bohatství země je založeno na těžbě uhlí, zemního plynu a drahých kovů, mnoho obyvatel zde stále žije nomádským stylem života. Mezi tradiční turistické cíle patří Pik Lenina, hora s nadmořskou výškou více než sedm tisíc metrů, kterou byste našli na hranicích s Tádžikistánem. Poblíž čínské hranice pak leží město Karokol, čtvrté největší v zemi, které zaujme nejen velmi tradiční architekturou, ale také tím, že může sloužit jako základna pro dobrodružné výpravy napříč Asií.
Hlavním městem Kyrgyzstánu je Biškek (dříve Frunze, na počest zdejšího rodáka a velitele Rudé armády), který má necelý milion obyvatel. Najdete tu ruskou pravoslavnou katedrálu, ale také obrovské náměstí Ala-Too. K pořízení suvenýrů všeho druhu stačí zajít na bazar Dordoy, jehož velikost je srovnatelná s podobnou tržnicí v Teheránu či Bangkoku.
Kyrgyzstán nabízí obrovské teplotní rozdíly, na které jsou asi dobře přizpůsobeni jen místní obyvatelé. V lednu je tu běžně i mínus čtyřicet, v létě zase plus čtyřicet – takže skutečný extrém. Více než třetina území leží v nadmořské výšce nad tři tisíce metrů. Na některých místech pak skoro vůbec neprší, i proto jsou zdejší vodní zdroje pro místní obyvatele přímo klíčové.