Kongo

Africká země s faunou a flórou, o jaké se vám opravdu ani nesnilo. Čtvrtý nejlidnatější africký stát s osmdesáti miliony obyvatel, obrovský deštný prales s až deseti tisíci různými druhy rostlin, těžba vzácných diamantů a obrovská chudoba. Kongo, které sousedí s Angolou, Burundi, Středoafrickou republikou, Republikou Kongo, Rwandou, Jižním Súdánem, Tanzanii, Ugandou a Zambií, láká turisty hlavně na úžasnou přírodní scenérii.

Hlavní město země, Kinshasa, nemá příliš bohatou historii, byla založena koncem devatenáctého století pod názvem Léopoldville, na počest tehdejšího belgického krále. Běžně se zde domluvíte francouzsky, jde o jeden z největších afrických přístavů. Nejvyšší horou země je Margherita (5109 metrů nadmořské výšky) v pohoří Ruwenzori na východní hranici. Velmi známé je i jezero Tanganika, ostatně – vody a vlhkosti je zde dost, průměrné roční srážky dosahují i dvou tisíc milimetrů.

Demokratická republika Kongo, jak zní dnešní plný název země (neplést s přímým sousedem, kterým je Republika Kongo, resp. Konžská republika), byla dříve velmi známá jako Zair. Nezávislost na Belgii získala až v roce 1960, na přelomu tisíciletí zde zuřila dlouhá občanská válka. Ostatně, žije zde více než dvě stě různých etnických skupin, konflikty různého druhu jsou tedy vlastně běžné.

Pojďme si však představit přírodní bohatství země. Národní park Virunga, druhý nejstarší na světě, nabízí lávový gejzír i hustý tropický prales. 800 tisíc hektarů poskytuje životní prostor tisícům zvířat, bohužel je zde celkem časté pytláctví. V Kongu žijí hroši, sloni a vzácné gorily nížinné, zmínit můžeme také lvi, buvoli a bílí nosorožci. Zapomenout nelze ani na žirafy a různé další druhy opic. Našli bychom tu i více než šest stovek různých druhů stromů, biodiverzita je zde tedy značná…

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi