Keňa

Keňa se rozkládá na 582 tisících kilometrech čtverečních, tato východoafrická země má v současnosti na 44 milionů obyvatel. Nejvyšší horou Keni je Mount Kenya, která svými rozměry zdaleka přesahuje například Mont Blanc – jedná se konkrétně o 5199 metrů nad mořem. Sousedů Keni je hned pět – Uganda, Jižní Súdán, Etiopie, Somálsko a Tanzanie. Novodobá Keňa vznikla „až“ v roce 1963, kdy vyhlásila nezávislost na Velké Británii, podobně jako další africké státy. A co je v této zemi vlastně zajímavého k vidění?

Budete se možná divit, ale je toho celkem dost, a to i pokud odmyslíme civilizací dosud takřka nedotčené přírodní krásy, za kterými jezdí ochotně turisté z celého světa. Hlavním městem Keni je Nairobi, v současnosti má na tři miliony obyvatel. Projít si tu můžete jak tamní Národní park (stačí se vydat zhruba sedm kilometrů za město) plný žiraf, gazel, zeber a například i exotických dřevin. Zajímavou stavbou je pak například mešita Jamia nebo památník Nyayo, který se pyšní poněkud futuristickým vzhledem. Nairobi je sice na první pohled velmi moderním městem, ale když se tu porozhlédnete, bohužel najdete i chudinské čtvrti (slumy). V Nairobi je i tamní Národní muzeum, které zahrnuje i botanickou zahradu, naučné stezky a prostory pro kulturu a oddech, takže je zde možné strávit klidně i celý den. Nahlédnout můžete i do Galerie Nairobi nebo muzea Karen Blixenové, dánské literátky, která se do života v Keni přímo zamilovala (pokud znáte film Vzpomínky na Afriku, pojednává právě o ní).

Mezi památky UNESCO se řadí například staré město Lamu, které se nachází na ostrově u pobřeží Keni. Je zde vůbec nejstarší památka po svahilském osídlení. Na seznamu Světového kulturního dědictví je ale i národní park Mount Kenya nebo tři různé Národní parky kolem jezera Turkana (Lake Turkana National Parks), kde najdete nejen krokodýly a hrochy, ale i roztodivné africké ptactvo. Prostě příroda jak má být!

Další zajímavou zastávkou v Keni by mohla být třeba Mombasa, tamní druhé největší město. Z dob portugalské nadvlády je zde jedna opravdu zajímavá památka, a sice Fort Jesus, pevnost pocházející už ze šestnáctého století.

Mezi slavné rodáky této země se řadí například Jomo Kenyatta, první keňský prezident, který je mnohými místními přijímán za „otce zakladatele“. Zmínku zasluhuje i spisovatel Ngũgĩ wa Thiong'o, jenž v současnosti žije v USA. Keňa ale dala světu i mnoho skvělých sportovců, k dobru dejme například jména jako Julius Korir (olympijský vítěz na 3000 metrů překážek v Los Angeles 1984) nebo Paul Ereng (vítěz ze Soulu 1988 v běhu na 800 metrů).

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi