Kanada

Druhá největší země světa (zhruba deset milionů čtverečních kilometrů) má v současnosti přes 33 milionů obyvatel. Hranici sdílí KanadaUSA po celé své délce, zajímavostí je nejspíš i fakt, že jde o nejdelší nebráněnou hranici světa. Dobře a zmiňme i Dánsko, kterému právně náleží oblast dnešního Grónska – ale je to hranice „přes vodu“. V Kanadě můžete obdivovat jak civilizací takřka nedotčenou přírodu (v průměru jen tři obyvatelé na jeden kilometr čtvereční, to asi hovoří za vše), tak i nezvykle četné architektonické památky. Pojďme si projít Kanadu krok za krokem a ukázat některá ze zajímavých míst, která určitě stojí za návštěvu.

Začněme přímo v centru, metropolí Kanady je takřka milionová Ottawa. Zde najdete budovu kanadského parlamentu (nejvyšší věž má hned 92 metrů) vystavěnou ve stylu viktoriánské gotiky. Nahlédnout můžete i do místního muzea Bytown, které pojednává hlavně o historii tohoto relativně (relativně v měřítku jiných světových metropolí, Ottawa byla oficiálně založena v roce 1855) mladého města.

Další zastávkou by mohlo být třeba jedno z center frankofonní části Kanady – Montreal, který má v současnosti na půldruhého milionu obyvatel. Hodně věcí tu připomíná Francii, například bazilika Notre-Dame z roku 1829, opět ve stylu ryzí viktoriánské gotiky. Stojí za to jít dovnitř, jsou tu mimo jiné opravdu krásné varhany. Montreal nabízí návštěvníkům i Olympijský stadion (z roku 1976, kdy měla Kanada tu čest hostit olympijské hry). Ve městě je samozřejmě velká spousta moderních budov, pokud hledáte něco trochu historičtějšího, zkuste třeba Oratorium sv. Josefa, což je vlastně vůbec největší kostel celé Kanady nebo Baziliku sv. Patrika z roku 1847.

Do třetice si představme Toronto, které se rozkládá na břehu obrovského Michiganského jezera. V Torontu žije více než šest miliónu obyvatel, byť většina je tu jen přes týden za prací. Najdete tu například i odkaz na slavného českého ševce v podobě Baťa shoe Muzeum, velmi známá je i stavba CN Tower, která je vysoká hned 553 metrů a populární je i čtvrť The Distillery District. Pokud budete mít s sebou děti nebo prostě jen milujete přírodu, tamní ZOO chová více než pět tisíc zvířat a řadí se mezi největší na světě. 25 kilometrů od Toronta je i zábavní park Canada´s Wonderland, který nabízí více než dvě stovky atrakcí a ročně jej navštíví několik milionů lidí.

Zajímají Vás slavní Kanaďané? Tato země prostě žije hokejem a nelze nezmínit jména jako Wayne Gretzky, Mario Lemieux nebo v současnosti Sidney Crosby. Velkou slávu si užívá i modelka Linda Evangelista, v anketě o Největšího Kanaďana se na předních místech umístili i Alexander Bell, vynálezce telefonu, zpěvačka Céline Dion nebo běžec Terry Fox. Absolutním vítězem se stal Tommy Douglas, bývalý sociálnědemokratický politik a premiér provincie Saskatchewan.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi