Kambodža

Země mnoha tváří. Obrovská chudoba, která došla v posledních desetiletích až do extrému, ale také úchvatné stavby, které za sebou zanechala někdejší vyspělá civilizace. Kambodža je prodchnuta deštnými pralesy, pastvinami a malými rýžovými políčky, které dávají místním obživu. Největším turistickým tahákem je zde chrámový komplex Angkor Wat. Pojďme si tedy Kambodžu trochu přiblížit…

Angkor Wat se nachází nedaleko města Siem Reap, můžete sem dorazit na kole z půjčovny, ale zkusit i cestu pomocí tuk-tuku (motorizované tříkolky), záleží na vkusu a únavě. Jeden kilometr čtvereční zní úchvatně, chrámový komplex ze dvanáctého století je tak jedním z největších svého druhu na celém světě. Meziročně jej navštíví až milion turistů, kromě chrámů zde najdete i takzvané knihovny a nádherné basreliéfy, které ukážou výjevy ze staré jihoasijské mytologie, například příhody bájného prince Rámy.

Kambodža určitě nezapře ani někdejší francouzskou minulost, nezávislost na této evropské zemi mohla vyhlásit až v padesátých letech minulého století. Hlavní město Phnom Penh ostře kontrastuje svým luxusem s velmi chudým venkovem. Jsou zde stúpy, mešita, ale také královský palác. Necelý milion obyvatel, promísení tradiční francouzské a khmerské architektury.

Zajímavé bude určitě i navštívit Battambang, kde si sjedete na takzvaném bambusovém vlaku, příznivci nočního života si tu ale moc neužijí. V Banlungu na severu země se zase můžete projet na slonovi, je tu také několik krásných vodopádů. Nezapomeňte, místní měna je poměrně dost zdevalvovaná, jeden americký dolar si pořídíte za čtyři tisíce zdejších rielů. Na české poměry je zde však mimořádně levně, protože ubytování i celkem slušný oběd zde pořídíte v přepočtu zhruba za stokorunu. Sousedé Kambodži? Vietnam, Laos a Thajsko.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi