Jihoafrická republika

Jihoafrická republika má v současnosti na padesát milionů obyvatel, rozkládá se na 1,3 milionech kilometrů čtverečních. Nejvyšším bodem v zemi je hora Mafadi se 3450 metry nadmořské výšky. Sousedy JAR jsou Namibie, Botswana, Zimbabwe, Mozambik a Svazijsko. Uvnitř JAR pak leží maličké království Lesotho. A jaká zajímavá místa najdeme v této nejjižněji položené africké zemi?

Jako první vzpomeňme Kapské město, zde je architektonicky zajímá hlavně budova Městské radnice. Zajímavá je i někdejší věznice pro politické vězně, Robben Island, který se nachází i na seznamu UNESCO. Desítky různých galerií a muzeí jsou tu samozřejmostí, nemusíte se ani obávat ničeho nebezpečného – město mají totiž policejní složky plně pod kontrolou. Obdivovatelům přírodní scenérie zalichotí výstup na takzvanou Stolovou horu. Anebo, v případě nechuti k několikahodinovému výšlapu, se sem můžete nechat „hodit“ lanovkou. A pokud máte rádi zvířata, je nutná i prohlídka „Akvária dvou oceánů“, kde jsou k vidění například i třímetroví žraloci. Dostatek zábavy – cukrárnu nebo restauraci – si pak můžete dopřát v bývalém přístavu Waterfront. Za zmínku stojí i botanická zahrada Kirstenbosch, která se rozkládá na takřka čtyřiceti hektarech, najdete zde deset tisíc různých druhů světové flóry!

Přesuňme se do Pretorie. Ta se nachází na severu země a má dnes zhruba milion obyvatel. Turistům je tu k dispozici třeba pevnost Klapperkop, která naposledy sloužila svému účelu během druhé britsko-búrské války (1899 – 1902). Zajímavé ale bude prohlédnout si i památník Voortrekker, který odkazuje na někdejší holandskou přítomnost v zemi. Je tu ale i několik pohledných univerzitních budov, památník někdejšího prezidenta Paula Krugera nebo botanické muzeum, podobně jako v Kapském městě.

Do třetice bychom mohli zmínit třeba Johannesburg. Zde je k vidění například tamní Muzeum výtvarného umění nebo muzeum zasvěcené slavnému rodákovi Nelsonu Mandelovi. Archeologická zákoutí, kde si můžete prohlédnout pravěké kosterní vykopávky, najdete nedaleko samotného města. A v neposlední řadě – podívejte se i do místní obrovské zoologické zahrady, kde žije přehršel ohrožených živočišných druhů. Turisticky atraktivní je i Krugerův národní park, který je jedním z nejstarších svého druhu na světě. Svou rozlohou se blíží dokonce naší zemi, najdete zde obrovská stáda slonů a nosorožců, ale i nejrůznější kočkovité šelmy. Obecně se doporučuje tento park navštívit v zimě, kdy se nejlépe pozoruje…

Mezi jihoafrické památky UNESCO se řadí mimo jiné i Vredefortský kráter, který se nachází na severozápadě země – je hlubší než ten na Tunguzce a spadl sem asi před dvěma miliony let. A co slavní rodáci? Nelsona Mandelu jsme již zmínili, ale slavnou je z místních i herečka Charlize Theronová, vzpomenout musíme i slavného chirurga Christiaana Barnarda, jenž jako první na světě provedl úspěšnou transplantaci srdce.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi