Itálie

Itálie má na šedesát milionů obyvatel a rozkládá se zhruba na třech stech tisících čtverečních kilometrech, v rámci celého Apeninského poloostrova. Sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem.

Jde o zemi, která je turistům doslova zaslíbenou. Ať už se chystáte na odpočívací dovolenou, třeba do Bibione, nebo raději navštívíte nějaké antické památky v Římě, rozhodně bude ještě po letech na co vzpomínat. Na své si přijde snad každý, na severu země se dá pohodlně lyžovat (částečně sem ostatně zasahuje i nejvyšší hora Evropy Mont Blanc, v tomto případě Monte Bianco (4807 metrů nad mořem), v Benátkách nebo někde na jihu zase pěkně slunit a opalovat.

Ptáte se na slavné osobnosti italské minulosti a současnosti? To bychom tu asi byli několik dní, za zmínku ale rozhodně stojí například hudební skladatelé (Puccini, Verdi, Vivaldi), malíři (Botticelli, Da Vinci), mistři slova (Dante, Eco, Machiavelli) a další umělci (Fermi, Fellini). Italové byli i proslulí vědci Alessandro Volta a Galileo Galilei, zapomenout nemůžeme ani na benátského cestovatele Marca Pola a bojovníka za nezávislost Giuseppe Garibaldiho. A fotbalisté? Jména jako Maldini, Baggio nebo Antognoni řeknou asi leccos i někomu, kdo o kopanou nejeví moc zájem.

A co takhle zmínit nějaká zajímavá místa k návštěvě? Milovníky historie určitě potěší Řím nebo Florencie. V Římě, který byl svého času centrem veškerého civilizovaného světa, najdete celou řadu antických nebo renesančních památek (Forum Romanum, náměstí Piazza Navona, Pantheon, Fontana di Trevi, Koloseum, Andělský hrad či Vatikán s proslulým náměstím svatého Petra).

Florencie skýtá možnost projít si Galerii Uffizzi, dóm Santa Maria del Fiore, který je současně dominantou někdejší italské metropole, radnici Palazzo Vecchio a mnoho dalšího. Benátky jsou centrem regionu Veneto a nabízejí hned několik variant – projet se na nepříjemně drahé gondole na Canalu Grande, stejně jako projít si kostel svatého Marka či Dóžecí palác (dóže je podobné anglickému duke lingvisticky i významově) a třeba i knihovnu Sansovino, pocházející z doby renesance.

Milán si jistě každý spojí s katedrálou Narození Panny Marie a prestižním divadlem La Scala, najdete zde i hrad rodiny Sforzů, které dlouhá staletí toto město ovládala, stejně tak lze navštívit i Galerii Viktora Emanuela II.

Zajímavá místa k návštěvě nabízí i Neapol (klášter sv. Kláry, Neapolský dóm, Castel Nuovo), Janov (památník Kryštofa Kolumba, maják Lanterna, palác sv. Jiří) nebo Bologna (basilika San Petronio, Palazzo dei Notai, chrám Božího hrobu), která je dodnes hlavně studentským městem.

Své kouzlo ale mají i ostrovní Cagliari, Turín, Verona nebo oblast Kalábrie. A nějaká zajímavost na závěr? Pokud přijdete do některé z italských restaurací, nedivte se, že se zde v podstatě vybírá i vstupné (to když na účtence najdete název coperta), které činí dvě eura na osobu.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi