Irsko

Irsko je zemí, kde odkaz na někdejší keltskou minulost je doslova na každém rohu. Vládne tu zelená barva a svatý Patrik, jsou zde hlavně louky a vřesoviště, listnaté lesy jsou k vidění jen na pěti procentech rozlohy. Irsko je jen nepatrně menší než ČR, žije tu necelých pět milionů obyvatel. A co zajímavého tato ostrovní země nabídne turistům?

Jediným sousedem je Velká Británie, jejíž součástí vlastně dnešní Irsko ještě v předminulém století bylo. V lednu a únoru je velmi chladno, teploty dosahují maximálně osmi stupňů Celsia, v létě tu ale teploty málokdy překročí dvacítku. Pro Irsko jsou typičtí divocí ptáci, ale také lišky, jeleni nebo vydry, fauna je zde dost podobná jako u nás.

Irskou metropolí je Dublin, k návštěvě tu láká rozlehlý hrad ze třináctého století a také katedrála svatého Patrika, která je ještě o celé století starší, je zde mimochodem pochován slavný spisovatel Jonathan Swift. Národní muzeum, tmavé pivo Stout, budova nejstarší irské univerzity Trinity College a další lákadla ovšem nesmí způsobit, abyste neviděli pro samý Dublin i zbytek Irska – protože všude je tu co obdivovat.

Co třeba hrabství Kilkenny s majestátním středověkým hradem a možností návštěvy více než osmdesáti originálních hospod a hospůdek? Pro zájemce o sakrální stavby je zde gotická katedrála St Canice. Příroda v hrabství Cork na jihu Irska čítá i tropické rostliny, projít si místní zelené zahrady je skutečně balzámem na duši. Samotný název města – Cork – znamená v irštině bažinu. Ale nebojte, domluvíte se i anglicky, tu jako svůj hlavní jazyk používá vlastně na dvě třetiny Irů. Pokud chcete perfektní výhled na jedinečnou horskou krajinu nebo písečné pláže, měl by vaším cílem být kraj Donegal.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi