Irsko
Irsko je zemí, kde odkaz na někdejší keltskou minulost je doslova na každém rohu. Vládne tu zelená barva a svatý Patrik, jsou zde hlavně louky a vřesoviště, listnaté lesy jsou k vidění jen na pěti procentech rozlohy. Irsko je jen nepatrně menší než ČR, žije tu necelých pět milionů obyvatel. A co zajímavého tato ostrovní země nabídne turistům?
Jediným sousedem je Velká Británie, jejíž součástí vlastně dnešní Irsko ještě v předminulém století bylo. V lednu a únoru je velmi chladno, teploty dosahují maximálně osmi stupňů Celsia, v létě tu ale teploty málokdy překročí dvacítku. Pro Irsko jsou typičtí divocí ptáci, ale také lišky, jeleni nebo vydry, fauna je zde dost podobná jako u nás.
Irskou metropolí je Dublin, k návštěvě tu láká rozlehlý hrad ze třináctého století a také katedrála svatého Patrika, která je ještě o celé století starší, je zde mimochodem pochován slavný spisovatel Jonathan Swift. Národní muzeum, tmavé pivo Stout, budova nejstarší irské univerzity Trinity College a další lákadla ovšem nesmí způsobit, abyste neviděli pro samý Dublin i zbytek Irska – protože všude je tu co obdivovat.
Co třeba hrabství Kilkenny s majestátním středověkým hradem a možností návštěvy více než osmdesáti originálních hospod a hospůdek? Pro zájemce o sakrální stavby je zde gotická katedrála St Canice. Příroda v hrabství Cork na jihu Irska čítá i tropické rostliny, projít si místní zelené zahrady je skutečně balzámem na duši. Samotný název města – Cork – znamená v irštině bažinu. Ale nebojte, domluvíte se i anglicky, tu jako svůj hlavní jazyk používá vlastně na dvě třetiny Irů. Pokud chcete perfektní výhled na jedinečnou horskou krajinu nebo písečné pláže, měl by vaším cílem být kraj Donegal.