Indonésie
Indonésie je státem shlukujícím více než 17 tisíc ostrovů. Má na 230 milionů obyvatel a rozkládá se na 1,9 milionu kilometrů čtverečních. Nejvyšším vrcholkem v zemi je hora Puncak Jaya (4884 metrů nadmořské výšky). Na pevnině sousedí Indonésie s Papuou Novou Guineou, Východním Timorem a Malajsií, takzvaně „přes moře“ pak i se Singapurem, Filipínami, Austrálií, Palau a Thajskem.
A co zajímavého tu vlastně najdeme? Zastavme se nejprve v metropoli Jakartě, kterou obývá více než deset milionů lidí. Rozdíly v životní úrovni tu jsou opravdu značné – chudí bydlí doslova v chatrčích. Nejzajímavějším monumentem Jakarty je památník Monas, který je vzpomínkou na boj o nezávislost země. Když se k němu dostanete, určitě se ohlédněte – budete mít krásný výhled na celé město. V roce 1778 zde vzniklo Indonéské národní muzeum, najdete tu i největší mešitu (resp. se jedná spíše o masdžid, pokud chceme být stoprocentně přesní) široko daleko – její jméno je trošku krkolomné - Istiqlal, výška 45 metrů je skutečně impozantní. A pozor, ačkoliv se jedná o takřka výhradně muslimskou zemi, najdete zde v Jakartě i budovu katedrály, která je odkazem na koloniální pány.
Pokud Vám nevadí dlouhá túra, vydejte se třeba na Krakatau (chcete-li Krakatou), což je dosud činná sopka (mimochodem - v roce 1883 se tedy opravdu „ukázala“, po mohutném odstřelu svého vrcholku se dodnes pne „jen“ do výšky 813 metrů nad mořem, ale její „sláva“ ji rozhodně převyšuje) mezi ostrovy Jáva a Sumatra.
A co slavní Indonésané? V současnosti je populární hlavně zpěvačka Agnes Monica, největší osobností dvacátého století je pak určitě bojovník za nezávislost Ngurah Rai, který v roce 1946 padl v boji proti nizozemským okupantům. V někdejším Československu pak byl nesmírně populární estrádní zpěvák Ronny Marton – pokud jej neznáte, určitě si vzpomenete při dvou magických slovech – Hastrmane, tatrmane… :-)