Indie

Indie je s 1,2 miliardou obyvatel druhá na světě, sedmé místo pak drží v rozloze (3,3 milionu kilometrů čtverečních). Tato země sousedí s Bangladéší, Barmou, Čínou, Bhútánem, Nepálem a Pákistánem, sousedství „přes moře“ můžeme započítat i s ostrovem Srí Lanka.

V Indii dýchá současně letitá historie a současná překotná modernizace, najdete zde celou řadu historických památek. A jaké konkrétně, ptáte se? Začněme třeba v poměrně malém (1,6 milionu obyvatel) městě Agra. To asi nikomu mnoho neřekne, ale když napovíme, že se zde hrdě tyčí monumentální Tádž Mahál, mnozí určitě ihned zbystří. Jeden z nových sedmi divů světa je vyhotoven v bílém mramoru, jedná se vlastně o památník Mumtáz Mahal, milované manželky mughalského panovníka Šáhdžáhána, jenž vládl v 17. století. 73 metrů vysoká stavba je prostě nádherná, v tom se shodnou snad všichni turisté, kteří zavítají do její blízkosti.

Pojďme se teď věnovat další lokalitě – konkrétně městu Bombaj, které se nachází na západním pobřeží země. Zde zaujme návštěvníky například budova hotelu Tádž Mahál, věž Rajabai nebo takzvaná „Brána do Indie“, 26 metrů vysoká stavba, jíž má na svědomí skotský architekt George Wittet. Dostavěna byla v prosinci 1924 a od té doby snad nechybí na žádné z místních pohlednic. Bombaj je vlastně takový indický Holywood, natočilo se tu od začátku minulého století několik tisíc filmů, které ale většinou „nezapadly“ do evropských a světových kin, v Indii jsou nicméně nesmírně populární. A když už tu budete, nezapomeňte ochutnat místní lahodné a čerstvé ryby.

Druhé největší město Indie – Dillí, doslova přetéká architektonickými památkami. Asi nejzajímavější je zdejší Červená pevnost (Lál kila), nedaleko od ní je pak nejstarší mešita celé Indie (Jami Masdžid), jejíž historie se začala psát v 17. století. Za prohlídku stojí i Prezidentský palác nebo chrám Lakšmí Narayar Mandir, který otevíral v roce 1939 Mahátmá Gándhí. Ten je zasvěcen bohům Šivovi a Krišnovi, stejně jako památce prince Buddhy. A pokud máte zájem o nějaký ten suvenýr, konce tamního tržiště asi jen tak nedohlédnete – a nezapomínejte aktivně smlouvat, to je půl úspěchu!

V Indii je hned třicet lokalit, které jsou zapsány na seznam UNESCO. Jmenuje alespoň ještě Sluneční chrám v Konaraku, který byl vybudován místními Brahmány už ve 13. století, nebo skalní monumenty v Pattadakale, které byly vybudovány o dalších zhruba pět století dříve.

Na závěr si jmenujme pár slavných Indů. Kromě již zmíněného Mahátmy Gándhího sem patří i jeho dcera Indíra, tenista Leander Paes či Rákeš Šarma, jenž se jako první Ind vůbec podíval v roce 1982 i do kosmu.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi