Guatemala

Dědictví po indiánských kmenech, ale i spoustu zajímavého od španělských kolonizátorů. Guatemala není jen zemí dobré kávy, ale i spousty civilizací nedotčených přírodních krás a starobylých staveb, za nimiž sem jezdí doslova celý svět. Šestnáct milionů obyvatel, sto tisíc kilometrů čtverečních rozlohy, relativně vysoká hustota zalidnění a 24 úředních jazyků (dominuje samozřejmě španělština). Skoro 200 let nezávislosti a jednadvacet národních parků. Potomci Mayů jsou sice velmi chudí, a to i na americké poměry, ale hrdost na dávnou minulost se jim rozhodně upřít nedá…

Vyhněte se podzimním lijákům a zajeďte sem v zimních měsících, kdy je ideální doba pro cestování i z pohledu teplot. Polovinu země pokrývají tropické lesy, turisty ale lákají rovněž i vysoké štíty Kordiller. Velkým tahákem pro návštěvníky Guatemaly jsou i ruiny někdejšího mayského města Tikalu, dnes národního parku pod patronátem UNESCO. V době svého největšího rozkvětu mělo město Tikal na padesát tisíc obyvatel.

Nejhlubší středoamerické jezero Atitlán lemují kávové plantáže, město Flores, obydlené dodnes, bylo už v časech Mayů významným správním centrem. Dalším zajímavým městem, které je ukryté v džungli, je třeba Livingstone – žili zde po dlouhou dobu i potomci uprchnuvších afrických otroků.

Někdejší hlavní město Guatemaly, Antigua, brzy oslaví pětisté narozeniny, najdete je zhruba padesát kilometrů od dnešního centra – Guatemala City. Antigua na vás dýchne starobylostí, jen málokdy je zde dvoupatrová budova a neustále tu vidíte vzpomínky na někdejší španělskou kolonizaci. Ponořte se do vln oceánu, projděte si borový háj i deštný prales se vzácnou faunou i flórou – v této zemi je možné skoro vše. Mezi sousedy dnešní Guatemaly se řadí Belize, Honduras, Mexiko a Salvador.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi