Grónsko

Když se řekne Grónsko, každému se jistě vybaví věčný sníh a led. Samozřejmě, ostrov zvíce dvou milionů kilometrů čtverečních nenabízí moc prostoru k pěstování plodin nebo kulturnímu vyžití, přesto zde ale žije více než padesát tisíc lidí – jejich formálním představitelem je král Dánska. Jen asi sedmina území Grónska není trvale zaledněna, obývány jsou až na vzácné výjimky jen přímořské oblasti. A co tu najdeme zajímavého?

První Eskymáci sem přišli už před více než pěti tisíci lety, poprvé ostrov objevují Vikingové, kteří zde spokojeně žijí několik staletí, než dojde k vážným sporům s Inuity a ochlazením podnebí. Čtete správně, vždyť původní název Grónska, tedy – Green-Land si jistě přeložíte ze severského dialektu sami.

Lední medvěd, tur, polární liška a sněžný zajíc, rozhodně není pravda, že v Grónsku se životu vůbec nedaří – to právě naopak. V okolních mořích žije i velryba grónská, spoustu mrožů a tuleňů a samozřejmě i pestrobarevné ptactvo. Na jihozápadě Grónska žijí například orli nebo rackové. Podobně jako na Sibiři je pod grónským ledem ukryto obrovské nerostné bohatství, vzácné minerály možná jednou zajistí zemi neskutečnou prosperitu.

Hlavním městem je Nuuk, má o něco více než dvacet tisíc obyvatel, prohlédnout si zde můžete třeba kulturní centrum Katuaq, kde se dozvíte hodně ze života někdejších Eskymáků. A jaké je etnické složení grónské populace? Drtivou většinu tvoří právě Eskymáci, je zde ale i početná dánská menšina, ojediněle tu žijí i další Evropané. Kromě grónštiny se zde samozřejmě mluví čile anglicky nebo dánsky, většina obyvatel dobře rozumí všem jazykům. V Nuuku se hraje dokonce i fotbal a házená, pokud to samozřejmě počasí dovolí (nejvyšší roční teploty v červenci totiž sahají k deseti stupňům nad nulou, v lednu obvykle nepřekročí nulu).

O této zemi se píše:

Cestopisy, galerie videa na Desperado.cz

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi