Francie

Francie je západoevropská země, která má v současnosti více než 65 milionů obyvatel (20. příčka na světě) a rozkládá se na 543 tisících čtverečních kilometrech. Sousedů má Francie hned osm – Belgii, Lucembursko, Německo, Švýcarsko, Itálie, Španělsko, Andorru a Monako. Pokud budeme počítat i takzvanou zámořskou Francii, například Francouzská Guyana ještě dále sousedí s Brazílií nebo Surinamem. Nejvyšším vrcholem Francie (a současně i Evropy) je Mont Blanc, resp. Monte Bianco pro Italy, který se pne do výše 4810 metrů nad mořem.

Francie je pro turisty jednou z vůbec nejatraktivnějších zemí, pojďme se proto podívat alespoň na ta opravdu zajímavá místa. A začněme u metropole – Paříž poznává každoročně statisíce turistů, a není to jen proslulá Eiffelova věž, která je sem táhne. Určitě znáte i katedrálu Notre-Dame nebo čtvrť Marais, která je vlastně i tak trochu historickým centrem dnešní Francie. Za zmínku stojí samozřejmě i Louvre, bývalý královský palác.

Další zajímavou zastávkou na cestě po Francii by mohl být třeba Dijon. Víno zde teče doslova i v okolních řekách, takže pokud jej máte v oblibě, rozhodně se sem podívejte. Asi nejzajímavější turistickou atrakcí Dijonu je takzvaný Vévodský palác, kde kdysi sídlili burgundští vévodové. Pokud Vás zajímá i někdejší Burgundsko a jeho historie, projděte se tamějším muzeem. Dalším cílem může být třeba Beaune. Kromě všudypřítomné tekuté révy zde najdete Kapitulní chrám Panny Marie (Notre Dame), trojlodní stavbu vystavěnou už na přelomu 12. a 13. století. Za návštěvu ale stojí i budova bývalého špitálu, která je dnes zasvěcena muzeu lékařské péče.

Poblíž Mont Blancu najdeme městečko Chamonix, které kdysi (konkrétně v roce 1924) hostilo vůbec první zimní olympijské hry. Trumfovým esem Chamonix je hlavně krásná okolní příroda, která přeje i mnoha sportům včetně horské turistiky.  

Město Josselin, které se nachází v Bretani, také není radno vynechat, najdete zde zámek jako z pohádky, historickou budovu radnice a také baziliku. Osvěžit se můžete u originálně řešené fontány, která je zde už celá čtyři staletí. Neolitické menhiry nebo mohyla ze stejného období, to je bretoňský Carnac. Tři tisíce menhirů, kteří jsou podle staré pověsti zkamenělými vojáky, působí vskutku impozantně. Čtyřtisícové městečko také obklopuje nádherná příroda…

Slavní Francouzi? Ano, je jich opravdu celá řada. Jana z Arku, Ludvík XVI., Diderot a Voltaire. Z umělců jmenujme alespoň některé – Jules Verne, Victor Hugo a Alexandre Dumas nebo Moliére. Významní vědci Blaise Pascal nebo Louis Pasteur patří také mezi hodně známé osobnosti, z herců jmenujme Brigitte Bardotovou nebo Louise de Funese a Gerarda Depardieu.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi