Finsko

Finsko je zemí tisíců jezer (skutečně, těch jezer je tady opravdu hodně, podle oficiálních údajů až 200 tisíc – započítávají se všechny s plochou nad 500 metrů čtverečních), dlouhých polárních nocí, necelých šesti milionů obyvatel, přesně tak by se dalo charakterizovat moderní Finsko. Zimní sporty jsou tu populární už odnepaměti, snad každý Fin umí dobře lyžovat, což bylo dříve při tamních vzdálenostech opravdu důležité. Vždyť Finsko je skoro tak velké jako Německo!

Hlavním městem Finska jsou Helsinky, mezi přímé sousedy lze započítat trojlístek Norsko, Rusko, Švédsko. Samotné Helsinky jsou vlastně jeden velký přístav, najdete tu ale i pláž Aurinkolahti nebo majestátní budovu katedrály. Obdivovat můžete i pevnost Suomenlinna z poloviny osmnáctého století, která je zařazena na seznamu UNESCO (a jejíž název znamená v podstatě „hrad“).

Pravoslavný chrám Zesnutí Panny Marie, skalní kostel Temppeliaukio, olympijský stadion a veverka, která je oficiálním symbolem finské metropole, která má zhruba 600 tisíc obyvatel. V Helsinkách je více než osmdesát muzeí, státní opera, a dokonce i řada typicky českých hospůdek, budete se zde cítit opravdu jako doma. V Helsinkách jsou dokonce dva národní parky, zeleně je tu skutečně nevídaně…

Nejstarším městem na území dnešního Finska je Turku, pověstnou turistickou atrakcí je zdejší starý hrad ze třináctého století. Turku bylo po dlouhá staletí centrem Finska. Zmínit musíme i město Espoo, kde sídlí proslulá firma Nokia, ale také Porvoo, kde jako by se zastavil čas – dřevěné domky nebo katedrála ze čtrnáctého století láká k víkendovému výletu.

Bez návštěvy laponské divočiny by to nebylo ono, přístupná je vlastně celoročně – když budete mít štěstí, uvidíte i medvěda nebo proslulou polární záři, která je k vidění hlavně v zimě.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi