Egypt

Egypt má v současnosti na 82 milionů obyvatel, jeho rozloha činí přibližně milion kilometrů čtverečních, což z něj dělá třicátou největší zemi světa. Nejvyšším vrcholem Egypta je Hora svaté Kateřiny (2642 metrů nad mořem). Sousedé jsou hned tři – Libye, Súdán a Izrael. Památek na dobu faraonů je v Egyptě spousta, ale svou roli pro turisty hrají někdy i novější záležitosti. Pojďme si proto tuto zemi projít kousek po kousku a upozornit na některé zajímavosti.

Začněme v Káhiře, která je s osmi miliony obyvatel skutečnou metropolí Egypta. Je zde k vidění například slavná mešita Al-Azhar, která byla založena už na konci desátého století – při této mešitě také funguje dodnes nejstarší univerzita světa. Projít si můžete i Egyptské muzeum, které čítá více než sto tisíc různých zajímavých exponátů, můžete si zde prohlédnout i rostoucí papyrus, na který se v době antické slávy Egypta psávalo. Blízko kopce Mukkatám se tyčí pevnost zvaná Citadela, která byla až do devatenáctého století sídlem vládců celé země. Najdete zde například Alabastrovou mešitu, jíž nechal vystavět Muhammad Alí. V Egyptě narazíte i na křesťanskou architekturu, stačí zavítat do takzvané Staré Káhiry, konkrétně Koptského města – zde je k vidění například řecký pravoslavný kostel sv. Jiří (Mar Girgis). V Káhiře je ale i zajímavá budova opery, Muzeum moderního výtvarného umění a třeba i Zemědělské muzeum, takže rozhodně je kam se vydat…

Další zajímavou destinací je Luxor. Ten má sice oproti Káhiře „jen“ půl milionu obyvatel, může se ale pyšnit spoustou architektonických skvostů z dob starověkého Egypta. Luxor dříve nesl název Théby (Veset) a šlo o sídelní město faraonů, takže se není čemu divit. V tamním chrámu můžete obdivovat obrovskou sochu faraona Ramesse II., vypravit se do takzvaného Údolí králů nebo navštívit rozvaliny Chrámu Sethiho I. Od věci není ale ani zavítat na místní bazar, ten ostatně najdete v mnoha jiných egyptských destinacích. Můžete si odtud odvézt zajímavý suvenýr, jen je třeba řádně smlouvat, abyste tu nenechali celé jmění. :-)

Z Luxoru se můžete železnicí vydat rovnou do Asuánu, který nabízí například mauzoleum Agy Chána. Prohlédnout si ale můžete, bohužel již jen ve formě zřícenin, klášter svatého Simeona, jenž byl vystavěn v 17. století. A co takhle obelisk královny Hatšepsut, který stále čeká na své dokončení? Na seznamu UNESCO se nachází například i chrámový komplex Abú Simbel, ten je ale od Asuánu – sice směrem po Nilu, ale přece – dalších 250 kilometrů daleko.

Slavní Egypťané? Kromě již zmíněného Ramesse II. jmenujme třeba držitele Nobelovy ceny míru Muhammada Baradeje, olympijského vítěze v řecko-římském zápase Ibrahima Moustafu nebo herce Omara Sharifa.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi