Dánsko

Dánsko je jednou z posledních konstitučních monarchií na světě (tradice trvá od roku 1849), nabízí větrné mlýny, pláže a bohatou kulturu, trvající už po dlouhá staletí. Někdejší vikingská velmoc se proměnila v moderní stát, který je pomyslnou bránou do skandinávského světa. Dánsko se rozkládá na takřka pěti stovkách menších ostrovů (a samozřejmě, i rozlehlém Jutském poloostrově), které propojují pevné mosty. A co bychom si tu neměli nechat ani v nejmenším ujít?

Vlast Andersena nebo Bohra nabízí oceánské mírné klima a nepříliš chladnou zimu, cestovat se sem proto může celoročně – tedy pokud nevadí občasný silnější vítr. Nejvyšším bodem Dánska je Möllehöj s nadmořskou výškou pouhých 171 metrů, jde o nížinatou zemi, kde je zhruba polovina celkové plochy zemědělsky obdělávána. Drtivá většina obyvatel z celkového počtu pět a půl milionu žije ve městech, oficiálním náboženstvím je křesťanství protestantského směru, ke kterému se hlásí asi čtyři pětiny Dánů.

Kromě milionové Kodaně by turistům neměla ujít historická města Aarhus, Odense nebo Roskilde. Najdete tu proslulý Legoland, ale také Hamletův hrad Kronborg (podle Shakespeara Elsinor), který se nachází i na seznamu organizace UNESCO. Obdivovat můžete i sošku Malé mořské víly, která se nachází na východním pobřeží země u Kodaně, k návštěvě vybízí i slavný zábavní park Tivoli, který je otevřený skoro celá dvě staletí.

A s kým vlastně Dánsko sousedí? Je to velmi jednoduché, pokud započítáme spojení doslova přes most, tak se Švédskem a také s Německem. Oficiálně pak pod dánskou korunu spadají i Faerské ostrovy a Grónsko, mají ovšem rozsáhlou míru autonomie (a také ne více než padesát tisíc obyvatel). Dánsko je sice země bez velkých jezer nebo hor, ale místní pobřeží nadšené cestovatele určitě osloví.

O této zemi se píše:

Cestopisy, galerie videa na Desperado.cz

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi