Čína
Nejlidnatější zemi světa obývá na 1,3 miliardy obyvatel, rozloha Číny naproti tomu činí devět a půl milionu kilometrů čtverečních. Sousedů Čínské lidové republiky, jak zní oficiální název země, je hned čtrnáct (nejvíce na světě) – jedná se o Indii, Pákistán, Afghánistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Kazachstán, Rusko, Mongolsko, KLDR, Vietnam, Laos, Myanmar, Bhútán a Nepál. Dalších několik zemí sousedí s Čínou takzvaně „přes moře“, jde o Japonsko, Jižní Koreu, Filipíny, Tai-Wan, Brunej, Indonésii a Malajsii.
To je ale zdlouhavý výčet, že? Pojďme raději k turisticky atraktivním tématům. Začněme u hlavního města Pekingu, která čítá na sedmnáct milionů stálých obyvatel. Sakrální stavby, kterých zde najdete opravdu bezpočet, patří k tomu nejlepšímu, co může světová architektura přinést. Hostitel olympijských her z roku 2008 nabízí například takzvané Zakázané město, kde dříve sídlili zbožštění císaři, a nepovolaným byl vstup zakázán, jak tvrdil nepsaný zákon. Teď už je to ale možné, tak se tu klidně porozhlédněte, zajímavých exponátů a budov je zde víc než dost. Projít si můžete i Pekingské Náměstí Nebeského klidu, kde je k dispozici i tamní Národní muzeum, které za jediný den asi celé neprohlédnete.
Další zajímavou lokalitou je Šanghaj. Přístavní město má hned třiadvacet milionů obyvatel a s Pekingem jej spojuje železnice – rychlovlakem se tam nebo zpět dostanete už za pouhých pět hodin jízdy. V Šanghaji je i jedna z největších věží světa, 468 metrů vysoká Perla Orientu, navštívit můžete i tamní muzeum, které se zaměřuje mimo jiné na prastarou čínskou historii. A nakonec – je zde i okruh Formule 1, což ocení fanoušci sportu a rychlých kol obzvláště.
Do třetice si představme Hong Kong, jenž Číně patří znovu teprve od roku 1997, kdy vypršel původní britský „pronájem“. V současné době zde žije sedm milionů obyvatel, jedná se o jeden z největších přístavů na světě a každodenně tudy proudí tisíce tun různého zboží. Z architektonických památek si můžete prohlédnout například chrám Wong Tai Sin, ale pokud rádi smlouváte na „bleším“ trhu, zavítejte hlavně do čtvrti Kowloon.
Součástí dnešní Číny je například i Tibet, ale cestovní povolení není úplně snadné získat. Pokud toužíte po tom spatřit historii této velké země, projděte si raději například Velkou čínskou zeď, která se táhne přes více než tři tisíce kilometrů po celém severu. Mezi slavné Číňany historie se řadí například první císař Čchin Š'-chuang-ti nebo Mao Ce Tung. Poměrně známý je i mořeplavec Čeng Che, filosofové Konfucius a Lao-c´, zmínit můžeme i slavného basketbalistu Jao Minga, který se prosadil i v rámci prestižní NBA.