Chorvatsko

Oblíbená letní destinace tuzemských turistů nabízí mnoho zajímavého. Čtyřmilionové Chorvatsko se rozkládá na 56 tisících kilometrech čtverečních, sousedí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou. Nejvyšší horou této země je Sinjal, který se pne do výše 1831 metrů nad mořem.

A jaké že jsou zde zajímavé destinace? Začněme metropolí, osmi set tisícovým Záhřebem. Mezi význačné církevní památky se řadí katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána či gotický kostel svatého Martina. Sídlo vlády najdete v impozantním Bánském dvoře, barokní stavbě ze 17. století, a pokud se nebojíte výšek, zkuste výšlap na věž Lotrščak, kde najdete i městské muzeum. Velmi pohlednou stavbou je i Chorvatské národní divadlo.

Ti, kteří dávají přednost toulkám přírodou, určitě ocení výlet do Národního parku Krka, který se rozkládá na více než sto kilometrech čtverečních na jihu země. Historické město Dubrovnik, které se nachází na samém jižním cípu země, bývá označováno doslova a do písmene za jadranskou perlu, která nabízí hodně památek spjatých s chorvatskou historií. Pevnost svatého Jana, historické centrum města a mnohá další místa.

K návštěvě však láká i třistatisícová Rijeka. Ta nabízí například barokní jezuitský Chrám svatého Víta, oficiálního městského patrona (a celá řada dalších menších kostelů a kostelíků), odkazy na někdejší římské osídlení a mimo jiné i pověstný karneval, jenž se zde koná každoročně v lednu a v únoru. Rijeka je opravdu historické město, její historie se počítá od sedmého století…

Dalším zajímavým místem Chorvatska je město Split. Prohlédnout si zde můžete například zbytky někdejšího paláce římského císaře Diokleciána (ten žil v letech 244 - 312 nebo 316), tehdy se Split ještě jmenoval Salonie. I díky tomu je toto město na seznamu UNESCO, a to už od roku 1979.

Památky římského osídlení nabízí hlavně istrijská Pula, kde najdete nejen typický antický amfiteátr, Herkulovu bránu, ale například i letní rezidenci někdejšího prvního muže Jugoslávie Josipa Tita. Výčet zajímavých měst k návštěvě zakončeme stylově Hvarem, který má sice coby poměrně malý ostrov jen zhruba čtyři tisíce obyvatel, ale najdeme zde pevnost Španjol, letohrádek Hanibala Lučiče nebo Biskupské muzeum – a navíc ta krásná příroda všude kolem…

Slavná jména chorvatské historie nebo žhavé současnosti jsou například bán Josip Jelačič, první chorvatský král Tomislav, básník Ivan Gundulič, držitel Nobelovy ceny za literaturu Ivo Andrič nebo někteří sportovci – Blanka Vlašičová, Goran Ivaniševič, Davor Šuker a mnozí další. Nezapomínejme ani na to, že Josip Tito byl také Chorvatem, narodil se totiž u dnešních hranic se Slovinskem v malé obci Kumrovec.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi