Bulharsko

Bulharsko se rozkládá na 110 tisících kilometrech čtverečních, má zhruba sedm milionů obyvatel a má hned pět sousedů – Rumunsko, Srbsko, Makedonii, Řecko a Turecko. V této zemi najdete jak řadu přímořských letovisek (Varna, Zlaté písky, Sozopol a další), stejně jako lyžařská střediska (Bansko, Borovec) nebo i zajímavé architektonické památky a nádhernou přírodu. Pojďme si tedy Bulharsko představit trochu blíže…

Metropolí této jihoevropské země je Sofie, která je nejen politickým, ale i ekonomickým a kulturním centrem celého regionu. Katedrála zasvěcená Alexanderu Něvskému v ryze pravoslavném stylu (vystavěná v druhé polovině 19. století) se vší nádherou k tomu patřící, Národní divadlo, Mešita Banja Baši ze šestnáctého století, kostel svaté Sofie, který je o rovné tisíciletí starší než ona mešita nebo třeba hned devět různých univerzit, to vše láká k prohlídce nejen zájemce o architekturu. Trumfovým esem je kostelík svatého Jiří, který byl postaven už ve čtvrtém století a pro Bulharskou národní hrdost má nesmírnou hodnotu, asi jako pro nás třeba relikvie svatého Maura.

Druhým nejstarším městem Bulharska je Plovdiv. Kromě dobrého vína tu najdete spoustu odkazů na antickou éru (římský Odeon, kde se dodnes čas od času pořádají divadelní kusy pod širým nebem, akvadukt a tak podobně), velmi zajímavou stavbou je i katedrála svatého Ludvíka.

Zmínku si rozhodně zasluhuje i třetí největší město Bulharska – Varna. Místo neskutečně krvavé bitvy mezi elitou křesťanské Evropy a Turky (která je mimochodem připomínána velkolepým památníkem) dnes čítá 350 tisíc obyvatel, nachází se na břehu Černého moře a mísí se v něm tradiční turecká muslimská a bulharská pravoslavná architektura – najdeme zde mimo jiné spoustu mešit, kostelů a kostelíků, nejvýznamnější stavbou ve Varně je Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, druhý největší objekt svého druhu v celém Bulharsku.

Ptáte se na nějaké slavné bulharské rodáky? Tak těch by byla celá řada, jmenujme alespoň některé – zapomenout nesmíme na knížete Borise I., který přijal v 9. století křesťanství z Byzance, odbojáře proti osmanským Turkům Vasila Levského nebo třeba komunistického lídra Georgije Dimitrova. Když se řekne Bulharsko, je asi všem hned jasné, že zde žila a žije řada velmi úspěšných sportovců. Stefka Kostadinová, světová rekordmanka ve skoku vysokém, Hristo Stoičkov, jeden z nejlepších fotbalistů světové historie, tenistka Tsvetana Pironkovová a mohli bychom určitě pokračovat.

A pozor – pokud se chystáte na túru do přírody, měli byste mít pro strach uděláno, můžete se zde čistě teoreticky potkat s rysem, medvědem nebo vlkem, značné riziko představují i hadi. Zkrátka a dobře, nejsou tu zrovna české lesy…

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi