Bolívie

Země plná potomků indiánů, bohaté španělské koloniální historie, drsného horského podnebí a jednoho z nejvýše položených hlavních měst světa. Bolívie se svými 36 úředními jazyky (ano, nejčastějším je španělština, ale indiánských nářečí je celkem dost) je ryze vnitrozemským státem, který sousedí s Argentinou, Brazílií, Chile, Paraguayí a Peru. Rozprostírá se zde i světoznámé jezero Titicaca, ale najdete tu i další přírodní skvost – největší solné jezero světa Salar de Uyuni, dominantou Bolívie je i Zelená laguna, nacházející se pod horou Licancábur.

Více než jeden milion kilometrů čtverečních, devět milionů obyvatel – sami vidíte, jak vysoká hustota zalidnění tu je. Prakticky všichni obyvatelé země jsou římští katolíci, země je nezávislá zhruba dvě stě let. Jde o chudou zemi, která má však spoustu nerostných surovin, což sem lákalo i španělské dobyvatele – navzdory tomu, že je zde dlouhodobě špatná dopravní dostupnost na všechny strany, stříbro je prostě silná společenské afrodisiakum.

Stát, který zdědil jméno po slavném revolucionáři Simónu Bolívarovi, je proslulý i žvýkáním koky a civilizací nedotčenou přírodou. V La Paz se snoubí tradiční indiánské oděvy a čarodějnické trhy s moderním světem barů a diskoték, doslova na každém kroku tu hrají zampoňi – proslulé Panovy flétny. Tradiční indiánský život můžete obdivovat ve městě Tupiza, které ještě není tak moderní jako La Paz nebo Sucre, kde mimochodem sídlí většina zemských úřadů.

Bolívii každoročně navštěvuje jen zhruba půl milionu turistů, což je vzhledem k jejímu potenciálu určitě škoda. Na druhou stranu, pokud sem opravdu zavítáte, nikdo vás nebude rušit a vychutnáte si dosyta místní kulturu a zvyky, ale například i proslulé čluny z rákosu na jezeru Titicaca nebo vysokohorské pouště.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi