Belize

Americké Belize má pouhých tři sta tisíc obyvatel a 23 tisíc kilometrů čtverečních. Maličký stát má pouze dva sousedy – Mexiko a Guatemalu. Formálně tu vládne anglická královna Alžběta II. V Belize proudí naplno mayská krev, najdete tu i spoustu zajímavých pamětihodností spojených s touto epizodou místních dějin. Takže se pohodlně usaďte, pouť začíná…

Začněme v malebném Belize City, které založili v 17. století Britové. Pokud si sem naplánujete cestu v září, zažijete tamní bouřlivý karneval. Projít si tu můžete jak muzeum věnované námořnictvu, tak i muzeum dokumentující historii města. Navštívit je možné i někdejší sídlo tamního guvernéra, které dnes nese vzletný název Dům kultury. A když zapadá slunce, je na Belize City opravdu pěkný pohled.

Belize ovšem není zemí, kde byste mohli vyhledávat jen a jen samé pamětihodnosti, turisty často zajímá spíše civilizací nedotčená krásná příroda. Navštívit můžete třeba Národní park Blue Hole, který je situován do pohoří Maya Mountains. Lze se zde trochu osvěžit koupelí, pokud máte dostatek odvahy pro tento počin a projít si i nějaké podzemní jeskyně. Pokud se zajímáte o korálové útesy a vůbec všechny zajímavosti moří a oceánů, je Belize také tím pravým místem k návštěvě. Zdejší Bariéra Belize je druhým největším korálovým útesem světa, na délku má téměř tři stovky kilometrů a žijí zde stovky často ohrožených živočišných druhů. Asi nikoho nepřekvapí, že je právě tento korálový útes zařazen do seznamu UNESCO.

Když vyrazíte na cestu džunglí a pralesem, dostanete se možná na dosah někdejších mayských ruin, které zde jsou skoro na každém kroku. Dobrodružné povahy pak nadchne pobyt v lůně přírody, který nelze ničím nahradit. A co nějací slavní rodáci? Zmínit můžeme třeba cyklistku Shalini Zabanehovou nebo bojovníka za nezávislost Monrada Metzgena.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi