Belgie

Země skvělé čokolády, centrum Evropské unie, tři úřední jazyky a asi jedenáct milionů obyvatel. Z uvedených indicií jistě není obtížné poznat, že bude nyní řeč o Belgii. Brusel, Antverpy, Gent nebo Lutych a Bruggy, každé město na vás pořádně dýchne historií. Odehrávala se tu stoletá válka mezi Angličany a Francouzi, v Belgii je také slavné Waterloo. A co dalšího může tato západní země nabídnout?

Konstituční monarchie, jedna z posledních v Evropě i ve světě, sousedí s Nizozemskem, Německem, Lucemburskem a Francií, část hranice tvoří i Severní moře. Belgie má oproti naší zemi méně než poloviční rozlohu, drtivá většina obyvatel žije ve městech (statistiky uvádí až 97 procent). Alespoň formálně je zde vidět dodnes soupeření mezi severem a jihem, Vlámy a Valony – jedni mají blíže ke germánskému světu Holanďanů, druzí zase hovoří francouzsky. Belgičané mají rádi dobré pivo, mořské ryby a pralinky vlastní výroby. Mimochodem, pokud chcete studovat různé kultury, právě zde jako by se sešel snad celý svět…

V přístavních Antverpách žil slavný malíř Rubens, jednou z nejslavnějších staveb v Belgii je zdejší gotická katedrála Panny Marie. Je zde také jedna z nejstarších světových ZOO, před stoletím hostila díky Antverpám Belgie dokonce i olympiádu. To Bruggy se zase od středověku téměř nezměnily, zdejší stavby působí skutečně romantickým dojmem, můžete si zde užít i plavbu na vyhlídkové lodi, podobně jako v Benátkách.

Brusel, centrum moderní Belgie, je pak městem plným luxusu, kterému se někdy přezdívá „sestra Paříže“. Středověk na vás dýchne v ulicích Gentu, který byl v tomto období dokonce jedním z největších evropských měst, šlo o skutečně bohaté obchodní centrum, které prosperovalo na výrobě látek. Zapomenout nelze ani na centrum Valonska Lutych s jeho sakrální architekturou.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi