Austrálie

Austrálie je s necelými osmi miliony kilometrů čtverečních šestou největší zemí světa, žije zde na 23 milionů obyvatel. Samotný název této země je celkem logický – odvozuje se od latinského výrazu australis, což znamená „ležící na jihu“. I když ostrovní země žádné sousedy de facto nemá, z okolních států lze zmínit Indonésii, Papuu-Novou Guineu nebo Nový Zéland.

Austrálie neznamená jen proslulou operu v Sydney, najdete zde hlavně neporušenou přírodní scenérii všeho druhu – stačí mít jen dostatek času, abyste vůbec všechno stihli navštívit. Ostrov Tasmánie nabízí národní parky Freycinet a Southwest na jihu Austrálie se můžete svézt pouštním vlakem Ghan a obdivovat tamní vinice, liduprázdná Západní Austrálie pak nabízí možnost vidět delfíny, projet se na velbloudech nebo si zaplavat se žralokem velrybím. Pro dovolenou je pak ideální i Queensland, kterému se také přezdívá „Sluneční stát“, je zde největší písečný ostrov světa Fraser a spolu s nejstarším deštným pralesem vůbec – Daintree – tvoří skutečně zajímavou dvojici.

Pojďme si trochu projít i velká města a začněme u takřka pětimilionového Sydney. Během „naší“ zimy si můžete užít tamní proslulé pláže, o budově Opery jsme již mluvili a najdete zde i Harbour Bridge, most rozpětím konstrukce před půl kilometru (!). Projděte si i olympijský park, který je upomínkou na slavné hry v roce 2000. Dalším zajímavým městem je například Brisbane. Zde najdete spoustu odkazů na někdejší britské vládce, zajímavá je například radnice vystavěná v klasicistním stylu. A pro milovníky zvířat je zde připravena zoologická zahrada, kde si můžete pohladit klokana a vyfotit koalu. Do třetice si řekněme něco o Melbourne, kde najdeme muzeum věnované imigraci, nádherné náměstí Federation Square nebo parky lákající k dlouhým procházkám. Ale pozor – je zde i velká spousta mrakodrapů. Zapomenout bychom neměli ani na australskou metropoli Canberru, kde se skrývá galerie umění původních obyvatel Austrálie a památník ANZAC, odkazující na boje první světové války, romanticky založené povahy pak nadchnou tamní botanické zahrady.

Zajímají Vás slavní Australané? Určitě znáte jméno Stevena Irwina, proslulého autora dokumentárních filmů, který tragicky zahynul v roce 2006. Mezi další osobnosti spjaté s Austrálií se řadí mediální král Rupert Murdoch, hudební skladatel Nick Cave, zpěvačka Kylie Minogue, charismatičtí herci Eric Bana, Hugh Jackman a Russell Crowe (plus Paul Hogan, kterého budete spíše znát v podobě Krokodýla Dundeeho). V posledních letech se mediálně proslavil i jistý Juliane Assange, který je také australským rodákem. A když jsme nakousli hudební scénu, víte, že i Olivia Newton Johnová je původem Australankou?

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi