Argentina

Argentina je osmou největší zemí světa (s rozlohou 2,8 milionu čtverečních kilometrů), žije zde na 40 milionů obyvatel, můžeme tedy hovořit o poměrně nízké hustotě zalidnění (15 obyvatel na kilometr čtvereční). Název této země samozřejmě pochází od latinského výrazu argentum, který znamená stříbro – právě to zde dobývali chamtiví Evropané. :-) Argentina se dělí o hranice s celkem pěti dalšími zeměmi, nejdelší takový kontakt má s Chile (5150 kilometrů), mezi sousedy se řadí i Bolívie, Paraguay, Brazílie a Uruguay.

Ptáte se na slavné osobnosti argentinské historie? Za zmínku jistě stojí bojovník za nezávislost José de San Martín, herec Facundo Arana, prezident Juan Perón s chotí Evitou, tenisté David Nalbandian a Juan Martín del Potro, fotbalista Lionel Messi a mnozí další. Mimochodem, Argentincem byl i revolucionář Che Guevara.

Pokud máte rádi přírodu, je v Argentině na co se dívat. Najdete zde například jednu z nejvyšších hor světa Aconcaguu (6959 m. n. m.), rozlehlou Patagonii a Ohňovou zemi s jejími pobřežními fjordy a jezery. Dominantou Argentiny je i Národní park Los Glaciares, který se nachází právě v Patagonii – horská krajina s ledovými masami působí opravdu zajímavě, slibnou návštěvu plnou nádherné přírodní scenérie slibují i vodopády Iguazú, jež najdeme na hranici Argentiny a Brazílie. Jen tak pro zajímavost, jejich šířka je čtyřikrát větší než v případě slavnějších Niagarských vodopádů, výška je pak hned 85 metrů a v okolí pak najdete i deštný prales. Dále je možné navštívit například i dva přírodní parky ve střední Argentině, které tak trochu připomínají poušť. Jmenují se Ischigualasto a Talampaya.

Jestli se zajímáte o pravěk a jeskynní malby, je jasnou volbou Cueva de las Manos v Rio Pinturas, kde najdete ukázky děl prastarých mistrů. Kdybyste ale raději chtěli místo těch namalovaných spatřit i nějaká živá zvířata, není to vůbec žádný problém – přírodní rezervace na poloostrově Valdés v Patagonii je tu pro Vás, soustředí se hlavně na ohrožené druhy mořských savců. A propos, v Patagonii je i nejjižněji položené město světa – Ushuaia.

V Argentině samozřejmě najdete i spoustu odkazů na evropské dobyvatele, mezi které se vlastně zařadili – byť jen na bázi ryze duševní – jezuité. V Córdobě najdete jejich univerzitu, v samém centru deštných pralesů jsou i pozůstatky několika jezuitských misií u kmene Guaraní ze 17. a 18. století.

Nezapomeňte navštívit ani metropoli Buenos Aires, kde se nachází nejen celá řada muzeí, ale je zde i hřbitov La Recoleta, kde odpočívá například slavná Evita Peronová. V samotném centru města se pak nachází Casa Rosada (prezidentský palác). Druhým největším městem Argentiny je Cordoba, projděte si slavné náměstí Plaza San Martín nebo některé stavby odkazují na někdejší jezuity.

O této zemi se píše:

Cestopisy, galerie videa na Desperado.cz

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi