Argentina

Argentina je osmou největší zemí světa (s rozlohou 2,8 milionu čtverečních kilometrů), žije zde na 40 milionů obyvatel, můžeme tedy hovořit o poměrně nízké hustotě zalidnění (15 obyvatel na kilometr čtvereční). Název této země samozřejmě pochází od latinského výrazu argentum, který znamená stříbro – právě to zde dobývali chamtiví Evropané. :-) Argentina se dělí o hranice s celkem pěti dalšími zeměmi, nejdelší takový kontakt má s Chile (5150 kilometrů), mezi sousedy se řadí i Bolívie, Paraguay, Brazílie a Uruguay.

Ptáte se na slavné osobnosti argentinské historie? Za zmínku jistě stojí bojovník za nezávislost José de San Martín, herec Facundo Arana, prezident Juan Perón s chotí Evitou, tenisté David Nalbandian a Juan Martín del Potro, fotbalista Lionel Messi a mnozí další. Mimochodem, Argentincem byl i revolucionář Che Guevara.

Pokud máte rádi přírodu, je v Argentině na co se dívat. Najdete zde například jednu z nejvyšších hor světa Aconcaguu (6959 m. n. m.), rozlehlou Patagonii a Ohňovou zemi s jejími pobřežními fjordy a jezery. Dominantou Argentiny je i Národní park Los Glaciares, který se nachází právě v Patagonii – horská krajina s ledovými masami působí opravdu zajímavě, slibnou návštěvu plnou nádherné přírodní scenérie slibují i vodopády Iguazú, jež najdeme na hranici Argentiny a Brazílie. Jen tak pro zajímavost, jejich šířka je čtyřikrát větší než v případě slavnějších Niagarských vodopádů, výška je pak hned 85 metrů a v okolí pak najdete i deštný prales. Dále je možné navštívit například i dva přírodní parky ve střední Argentině, které tak trochu připomínají poušť. Jmenují se Ischigualasto a Talampaya.

Jestli se zajímáte o pravěk a jeskynní malby, je jasnou volbou Cueva de las Manos v Rio Pinturas, kde najdete ukázky děl prastarých mistrů. Kdybyste ale raději chtěli místo těch namalovaných spatřit i nějaká živá zvířata, není to vůbec žádný problém – přírodní rezervace na poloostrově Valdés v Patagonii je tu pro Vás, soustředí se hlavně na ohrožené druhy mořských savců. A propos, v Patagonii je i nejjižněji položené město světa – Ushuaia.

V Argentině samozřejmě najdete i spoustu odkazů na evropské dobyvatele, mezi které se vlastně zařadili – byť jen na bázi ryze duševní – jezuité. V Córdobě najdete jejich univerzitu, v samém centru deštných pralesů jsou i pozůstatky několika jezuitských misií u kmene Guaraní ze 17. a 18. století.

Nezapomeňte navštívit ani metropoli Buenos Aires, kde se nachází nejen celá řada muzeí, ale je zde i hřbitov La Recoleta, kde odpočívá například slavná Evita Peronová. V samotném centru města se pak nachází Casa Rosada (prezidentský palác). Druhým největším městem Argentiny je Cordoba, projděte si slavné náměstí Plaza San Martín nebo některé stavby odkazují na někdejší jezuity.

Nejoblíbenější země