Alžírsko

Země, která rozhodně není jen pouští. Alžírsko láká na moderní infrastrukturu, ale i architektonické památky ještě z dob antického Říma. Největší africký stát, který dá vzpomenout nejen na někdejší berberskou, ale i francouzskou koloniální historii. Metropolí čtyřicetimilionové země je Alžír, který je z velké části vystavěn ve francouzském stylu – město totiž v roce 1830 obsadili Francouzi a začali jej přetvářet k obrazu svému jako centrum své nové kolonie. Svobodu si Alžířané vymohli až v roce 1962, podobně jako řada dalších afrických zemí.

V pohořích Tassili a Hoggar jsou ukryty pravěké malby a rytiny, na venkově si můžete užít napínavé velbloudí závody, projděte si také středověkou muslimskou architekturu ukrytou v údolí Oued M´Zab. Pokud se zajímáte hlavně o antiku, v Djemile se zachovaly ruiny římského města, někdejší obchodní centrum zmizelo z mapy v pátém století po definitivním rozpadu velkého impéria.

Každého cestovatele jistě láká i Sahara, která pokrývá většinu území Alžírska (konkrétně je to zhruba osmdesát procent), většina obyvatel proto žije na severu země. Nakonec, zatímco severní část Alžírska připomíná z velké části evropský životní styl, na jihu je ještě spoustu přímých odkazů na někdejší divoké kočovníky. Pokud budete cestovat do Alžírska, připravte se na to, že rozdíl denních a nočních teplot může být i přes třicet stupňů Celsia, příjemné klima na úrovni našeho jara zde bude jen v zimních měsících. Alkoholu si zde moc neužijete, v tradiční muslimské zemi je oficiálně zakázán, dejte si raději mátový čaj nebo sladkou kávu. Stravování je tu také tradičně orientální, hodně pikantní jídla jsou klasikou.

Mezi sousedy dnešního Alžírska můžeme zařadit Maroko, Mauretánii, Mali, Niger, Libyi a Tunisko.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi