Albánie

Neprozkoumaná kráska Evropy, i tak by se dala označit moderní Albánie. Země, která se ještě před několika desetiletími doslova uzavřela světu, se pomalu odhaluje vášnivým turistům a rozhodně má co nabídnout každému cestovateli. Příjemné středomořské klima, stále kvalitnější infrastruktura, ale i spoustu historických památek. Užijete si zde dobrodružství v liduprázdných horách, ale také pláže a velmi vzácnou faunu a flóru.

Je tu také hodně vidět řecký vliv, stejně jako tisíce vojenských bunkrů napříč celou zemí, pocházejících z doby relativně nedávné, kdy v Albánii vládla vojenská diktatura. Čtyřmilionová Albánie nabízí odpočinek se silnou tureckou kávou nebo domácím jogurtem a sýrem, ale také určité krajové zvyklosti. Náš termín „jo“ zde totiž znamená nesouhlas, podobně jako Bulhaři u něj navíc pro nás poněkud zmatečně kývou hlavou. Při návštěvě církevních staveb by mělo být samozřejmostí adekvátní oblékání, což je nepsaným zvykem například i v Itálii.

Albánie není ani z poloviny tak velká jako Česká republika, metropole Tirana pak nemá ani celý milion obyvatel. Běžně se zde domluvíte albánsky, mladší generace rozumí něčemu z angličtiny nebo italštiny, starší zase mají určité znalosti ruštiny, o domluvu se proto nebojte. Mezi sousední státy Albánie se řadí Makedonie, Řecko, Černá Hora a Srbsko, resp. Kosovo.

Kromě památek na středověkou slávu, jako je například Skanderbegův hrad (po válečníkovi s touto přezdívkou je pojmenované i hlavní náměstí v Tiraně) nebo malé městečko Voskopojë na jihu země, kde žije arumunská menšina, jsou zde i architektonické skvosty osmanské produkce. Jednou z nich je například mešita Ebu Bakra ve Škodře (Skadar, čtvrté největší město Albánie). Nevynechejte ani přímořské město Himarë nebo soutěsku Koman, je zde stále co obdivovat…

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi