Spojené arabské emiráty

Jsou známé jako bohaté, ropou oplývající, a tak trochu tajemstvím opředené. Spojené arabské emiráty, tedy federace sedmi států na pobřeží Perského zálivu. Sousedé? Saúdská Arábie a Omán.

Naprostou většinu území Spojených arabských emirátů (SAE) pokrývá nehostinná pouštní krajina, což je také důvodem, proč byl zdejší region po celá staletí spíše zaostalým. Dokud nedošlo na počátku dvacátého století k objevení bohatých ropných ložisek, živili se místní obyvatelé především lovem perel a mořských plodů a statečně bojovali s úpornými slunečními paprsky, které na zdejší krajinu neúnavně pálí většinu roku. Během něj spadne průměrně jen asi 100 milimetrů srážek, zato s písečnou bouří se zde můžete setkat třeba i několikrát denně.

O území současných SAE dlouho nebyl příliš velký zájem, přesto nezůstalo stranou pozornosti Evropy a zálusk si na něj dlouho dělali Britové, kteří nakonec na sklonku osmnáctého století vytvořili síť vojenských základen a území úspěšně kolonizovali. Že šlo o velmi strategický tah, to se ukázalo v padesátých letech dvacátého století, kdy došlo ke zmíněnému objevu černého zlata.

Tehdy se o SAE začala čile hlásit rovněž Francie. SAE se však rozhodly bojovat o svou samostatnost a v roce 1971 se sedmi federálním emirátům podařilo obhájit autonomii. SAE v současnosti tvoří následující emiráty: Abú Zabí (hlavní město), Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá. Původně k nim měly náležet i Bahrajn a Katar, vzhledem k historickému vývoji však k tomu nakonec nedošlo.

Od té doby tečou příjmy z ropných nalezišť do kapes pouze obyvatelům SAE a stát začal rychle bohatnout. Hospodářství regionu je v současnosti z 85 % postaveno právě na těžbě této suroviny a značný podíl na ekonomickém boomu má rovněž turismus.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi