Nepál

Uprostřed nejvyššího pohoří naší planety leží nevelký a zdánlivě bezvýznamný stát známý jako Nepál. Byla by však chyba na něj právě proto zanevřít. Nepál se totiž může pochlubit hned několika prvenstvími, které z něho dělají ve srovnání s jinými státy doslova unikát.
Rozlohou Nepál odpovídá Řecku či Bangladéši, je tedy o něco větší než Česká republika. Drtivou většina jeho území pokrývají tyčící se velehorské štíty Himálaje, najdeme tu dokonce ten vůbec nejvyšší: Mount Everest tvořící severní hranici s Čínou, na jihu hraničí Nepál s Indií. Hornatý povrch Nepálu se dostal i dostátého symbolu – nepálská vlajka je totiž jako jediná na světě v netradičním tvaru dvou spojených trojúhelníků symbolizující hory. Drsnou hornatou krajinu Nepálu obývá překvapivé množství lidí, více než třicet milionů, většinou hinduistů. Z nich dva a půl milionu je soustředěno v metropoli Káthmándú.
Zhruba polovina všech Nepálců žije pod hranicí chudoby, zhruba stejný podíl obyvatel v produktivním věku je nezaměstnaných a drtivá většina z nich je životně závislá na zemědělství, kterému se však v nehostinných horských podmínkách příliš nedaří.
Obrovský potenciál ukrývá Nepál z hlediska turistického průmyslu. Zájem o zdolávání osmitisícových štítů mezi horolezci z bohatých států neobyčejně rychle stoupá a vzhledem k tomu, že právě z Nepálu jsou zahajovány výpravy na Mount Everest (jehož zdolání je i přes nesmírnou výšku paradoxně snadnější, než výstup na některé jiné osmitisícovky), do Nepálu ročně přijíždí miliony turistů právě za tímto účelem. Přílivu turistů však nenahrává neutěšená politická situace a také přírodní katastrofy, které Nepál relativně často zasahují. Naposledy to bylo ničivé zemětřesení v roce 2015.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi